Menu

Benzyna czy diesel – odwieczny dylemat kierowców

12 listopada 2016    /    Kupujemy samochód, Porady motoryzacyjne

Wiele osób, które planują zakup nowego samochodu, stoi przed kwestią wyboru silnika – benzyna czy jednak może diesel? Postanowiliśmy zmierzyć się z tym problemem. Do jakich wniosków doszliśmy? O tym przeczytacie w poniższym tekscie.

Watch Full Movie Online Streaming Online and DownloadWatch movie online The Transporter Refueled (2015)

Spalanie

Diesle palą dużo mniej – ten argument pada chyba najczęściej z ust kierowców. Ale czy aby na pewno?

Wolnossące silniki benzynowe starszej generacji spalały nieporównywalnie więcej paliwa od swoich wysokoprężnych konkurentów wyposażonych w turbinę. Efekt? W świadomości bardzo wielu kierowców utwierdziło się przekonananie, że diesel pali średnio 2 razy mniej i przez to jest dużo tańszy w eksploatacji. Niestety ci sami kierowcy pominęli jeden, maluteńki drobiazg. Otóż w przeciągu ostatnich kilku lat w świecie silników benzynowych miała miejsce prawdziwa rewolucja. Coraz więcej producentów zdecydowało się wyposażyć popularne benzyniaki w turbinę, przez co znacząco obniżył się poziom spalania. Do naszego przykładu wzięliśmy Skodę Octavie III generacji z silnikiem 1.8 TSI oraz drugą z silnikiem 2.0 TDI. Oba samochody to wersja liftback z manualną skrzynią biegów.

Według danych katalogowych benzyna powinna w cyklu mieszanym spalać średnio 5,9l na każde 100km. Według faktycznych danych od użytkowników spalanie wynosi 7l/100km.

W przypadku diesla producent deklaruje średnie spalanie 4,1l/100km, natomiast w realnym użytkowaniu zużycie paliwa wynosi 6,2l/100km.

Przy cenach paliwa na poziomie 4,6zł/l* za popularną 95’tkę oraz 4,4zł/l* za olej napędowy, wychodzi, że podróż dieslem na odcinku 100km jest tańsza o 4,92zł.

*ceny na dzień 12.11.2016

Różnica w zakupie

Silnik diesla w przypadku Octavii biorących udział w porównaniu był droższy o około 6 900zł od silnika benzynowego, zarówno w wersji wyposażenia Style, jak i Ambition. A to dopiero początek. Przecież jeszcze musimy liczyć się z kosztami eksploatacyjnymi.

Użytkowanie

Przy wyborze silnika w naszym nowym samochodzie należy przemyśleć kwestię tego, gdzie głównie będziemy go użytkowali. Nie ma najmniejszego sensu kupowanie auta z silnikiem diesla, gdy planujemy jeździć głównie po mieście i tylko sporadycznie wybierać się w dłuższą trasę. Dlaczego? Otóż nowoczesne silniki wysokoprężne wyposażone są w tzw. filtr cząstek stałych (DPF, FAP), które wymagają od użytkownika wybrania się w dłuższą trasę od czasu do czasu i „przedmuchania” wyżej wymienionego filtra. W przypadku gdy filtr ulegnie zapchaniu będzie konieczne jego czyszczenie (koszt kilkaset złotych), lub nawet jego wymiana (koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych). Do istotnych kosztów serwisowania należy też zaliczyć droższe wtryski, pompę paliwa czy koło dwumasowe.

Silniki diesla spiszą się znakomicie na długich dystansach i przy pokonywaniu dużych rocznych przebiegów, czyli np. w przedsiębiorstwach.

Natomiast silniki benzynowe posiadają jeszcze jednego asa w rękawie. Istnieje możliwość wyposażenia naszego samochodu w instalację LPG, która nawet przy pokonywaniu większych dystansów, znacząco obniży koszty użytkowania naszego samochodu.

Podsumowanie

Przecięty polski kierowca pokonuje rocznie pomiędzy 10 a 15 tysięcy kilometrów. W przypadku porównywanych Octavi, aby zakup silnika diesla zwrócił się kupującemu, potrzeba będzie ponad 9 lat. Zatem diesel będzie bardziej opłacalny przy większych przebiegach.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i to wyłącznie od kupującego zależy, która z propozycji bardziej będzie odpowiadała jego oczekiwaniom.

Zalety silnika benzynowego:
+ cena zakupu
+ koszty serwisowania
+ możliwość założenia instalacji LPG
+ wyższa kultura pracy

Wady silnika benzynowego:
mniejszy moment obrotowy (mniejsza dynamika)
nieznacznie większe spalanie

Zalety silnika diesla:
+ większa dynamika
+ mniejsze spalanie
+ lepsza elastyczność

Wady silnika diesla:
 cena zakupu
koszty serwisowania
 niska kultura pracy

Pamiętajcie, że niezależnie od tego, czy szukacie dla siebie diesla czy benzyny rabat na nową Skodę zawsze otrzymacie dzięki Carly.pl

 

Przeczytaj także

Na co uważać w umowach najmu długoterminowego?

Czy oferta, którą prezentujemy Klientowi powinna być prosta i przejrzysta? Zawsze wydawało nam się, że odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: TAK. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy tak sądzą.

13 maja 2020

Jak kupić auto nie wychodząc z domu?

Coraz więcej dealerów przestawia się na działalność online. Dla nas to żadna nowość! Samochody sprzedajemy przez internet od kilku lat. Przeczytajcie, jak to działa!

4 kwietnia 2020

Odbiór auta w dobie koronawirusa

Koronawirus wpłynął na każdy aspekt naszego życia. Każdy ogranicza wyjścia z domu do minimum. Kiedy zamawiałeś auto, pewnie przez myśl Ci nie przeszło, że taka sytuacja może mieć miejsce. No ale auto przyjechało do salonu i trzeba je odebrać. Jak wygląda wizyta w salonie w czasach pandemii?

20 marca 2020

Droższe samochody od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe zaostrzone przepisy dotyczące emisji CO2. Za ich niespełnienie producenci samochodów będą płacić kary, które finalnie wpłyną na wyższą cenę samochodu.

18 października 2019

Wpłata własna i kaucja – czy zawsze są konieczne?

Oczywiście, że nie! Z tego krótkiego wpisu dowiecie się, czym różnią się wpłata własna i kaucja oraz kiedy mogą się pojawić.

21 sierpnia 2019

Auta do 1000 zł

Przygotowaliśmy dla Was propozycję aut do 1000 zł netto miesięcznie w wynajmie długoterminowym.

10 lipca 2019

Podsumowanie I półrocza 2019

Dopiero co wrzucaliśmy podsumowanie I kwartału, a tu już czas na podsumowanie półrocza ? Poniżej znajdziecie infografikę przedstawiającą nasze wyniki od stycznia do czerwca 2019. Bardzo dziękujemy naszym Klientom za zaufanie ???

5 lipca 2019

Wynajem długoterminowy a wykup samochodu

Często Klienci pytają nas, czy auto można wykupić na koniec umowy. Oczywiście, że tak! Ale są też inne możliwości. O nich poniżej.

18 czerwca 2019

Podsumowanie I kwartału 2019

Pierwszy kwartał 2019 roku już za nami! Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego okresu. Tym razem zamiast dużej ilości tekstu, przygotowaliśmy dla Was przyjemną dla oka infografikę.  

1 kwietnia 2019

Auto w abonamencie a wypadek samochodowy

Przeglądasz oferty, wybierasz auto, dopinasz formalności i wreszcie odbierasz wyczekany samochód. Pokonujesz pierwsze kilometry ciesząc się z nowego nabytku. A tu nagle… BUM! Kolizja. Nie brzmi to jak historia marzeń. A taka właśnie sytuacja spotkała naszego Klienta w zeszłym miesiącu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy umowa wynajmu zostaje rozwiązana? Czym teraz jeździć? Na przykładzie […]

20 marca 2019

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Wprawdzie na wynajem długoterminowy najczęściej decydują się przedsiębiorstwa, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tej opcji skorzystały także osoby prywatne. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawana pytania przez naszych Klientów indywidualnych odnośnie wynajmu długoterminowego.

7 lutego 2019

Utrata wartości samochodu

Kupując nowy samochód musimy liczyć się z utratą jego wartości. Mówi się, że tuż po wyjechaniu z salonu auto traci na wartości ok 10%. Po 3 latach użytkowania nasz samochód warty jest nawet połowę mniej – w zależności od modelu. Co więc wpływa na utratę wartości auta i które modele najlepiej trzymają cenę?  

17 stycznia 2019

Wynajem długoterminowy – ocena auta na koniec umowy

Gdy oddajemy samochód na koniec trwania umowy, jest on bardzo dokładnie sprawdzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście to prawie niemożliwe, żeby po dwóch czy trzech latach na aucie nie było choćby najmniejszego odprysku. Dlatego też możemy posłużyć się swoistym „Przewodnikiem zwrotu pojazdu”, w którym dokładnie opisane są wszystkie akceptowalne i nieakceptowalne uszkodzenia. Za każde nieakceptowalne […]

13 grudnia 2018

Wynajem długoterminowy – krok po kroku

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny. Ale być może pojawią się w Twojej głowie pewne wątpliwości – jak to dokładnie wygląda, czy to bezpieczne i gdzie jest haczyk? W tym wpisie wyjaśniamy, jak wygląda cały proces krok po kroku – od złożenia wniosku po odbiór samochodu.

4 grudnia 2018

Odbiór auta – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach zakupy z dostawą do domu to nic szczególnego – zamawiamy w ten sposób ubrania, elektronikę, żywność. Nawet dostawa samochodu pod wskazany adres powoli staje się standardem (niektóre auta dowozimy bezpłatnie pod wskazany adres). Każdy wie, że rzecz zamówioną online musimy dokładnie obejrzeć z każdej strony – sprawdzić, czy nie jest uszkodzona itp. […]

18 października 2018

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018