Menu

Utrata wartości samochodu

17 stycznia 2019    /    Porady motoryzacyjne

Kupując nowy samochód musimy liczyć się z utratą jego wartości. Mówi się, że tuż po wyjechaniu z salonu auto traci na wartości ok 10%. Po 3 latach użytkowania nasz samochód warty jest nawet połowę mniej – w zależności od modelu. Co więc wpływa na utratę wartości auta i które modele najlepiej trzymają cenę?

 

Konfiguracja samochodu

 

Na utratę wartości auta ma wpływ przede wszystkim jego marka. Panuje przekonanie, że cenę trzymają samochody niemieckie (BWM, Opel, VW) oraz japońskie (Toyota, Mazda, Honda), cenione głównie za niezawodność. Za nieco bardziej awaryjne uznawane są auta francuskie – ich wartość po 3 latach może spaść nawet o 65%.

Istotny jest również model samochodu. Każdy producent może pochwalić się bardziej udanymi modelami i tymi, które niekoniecznie cieszą się wielką popularnością. Im bardziej chodliwy i pożądany model, tym mniej straci na wartości. Popularnością zawsze cieszą się sedany, kombi czy hatchbacki, w przeciwności do modeli sportowych czy vanów. W ostatnim czasie najbardziej pożądanym typem auta stały się SUVy.

Wartość rezydualna auta (czyli najprościej mówiąc – jego wartość po okresie eksploatacji) zależy także od silnika. Zazwyczaj na wartości najszybciej tracą auta z większymi silnikami. Nie bez znaczenia jest tu cena ubezpieczenia samochodu, która zależy m.in. od pojemności silnika. Dodatkowo, w związku z coraz to nowymi aferami dotyczącymi emisji spalin, silniki diesla zaczęły tracić na atrakcyjności. Kierowcy częściej decydują się na zakup benzyniaków, które zresztą zaczynają dorównywać dieslom pod względem ekonomii spalania. Obecnie najbardziej chodliwe stają się małolitrażowe silniki benzynowe z turbodoładowaniem.

Co ciekawe, wyposażenie dodatkowe samochodu nie ma aż takiego znaczenia. Wystarczy średnie wyposażenie, spełniające oczekiwania przeciętnego kierowcy. Dopchanie auta w różne bajery i wodotryski zazwyczaj nie podniesie jego wartości rezydualnej.

 

Historia samochodu

 

Najmniej na wartości straci oczywiście auto bezwypadkowe. Każde uszkodzenie, naprawa blacharska będą znacząco obniżały wartość pojazdu. Dodatkowo najlepiej, żeby auto było serwisowane w ASO – wówczas historię przeglądów i napraw łatwo udokumentować. Naprawy w ASO mają też gwarantować lepszą jakoś wykonania, choć jak wiemy – nie zawsze tak to działa.

Przy obliczaniu wartości rezydualnej nie można pominąć przebiegu. Każdy chce kupić auto jak najmniej zużyte, czyli z jak najmniejszym przebiegiem.

 

Utrata wartości samochodów z podziałem na segmenty

 

Poniżej znajduje się lista aut (z podziałem na segmenty), które najmniej straciły na wartości w ciągu 3 lat. Dane pochodzą ze strony  www.auto-swiat.pl.

Segment A

Segment B

Crossovery

Kompakty

Klasa średnia

Klasa wyższa

Mniejsze SUVy

Większe SUVy

 

Wynajem długoterminowy – spłacasz tylko utratę wartości

 

Jeśli lubisz jeździć nowym samochodem i często wymieniasz pojazd, może lepszym rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy?

W tradycyjnym wariancie kupujesz auto, jeździsz nim kilka lat, a na koniec musisz poświęcić czas na sprzedaż – przygotowanie oferty i rozmowy z potencjalnymi klientami. Dodatkowo to Ty musisz osobno zapłacić za ubezpieczenie, serwisy i przeglądy, co jest niemałym wydatkiem.

Decydując się na wynajem długoterminowy płacisz jedynie miesięczny abonament i tankujesz samochód. Więcej Cię nie interesuje.

Jedynym ograniczeniem jest tu limit kilometrów. Maksymalnie auto może pokonać 200 tys. km w ciągu trwania umowy (czyli np. w przypadku 2 lat limit wynosi 100 tys. km/rok; przy 5 latach limit to 40 tys. km/rok).

To my zapewniamy ubezpieczenie i pokrywamy wszelkie koszty związane z naprawą czy serwisem. Na koniec trwania umowy możesz wykupić auto lub nie – możesz po prostu wynająć kolejny samochód. Inny, nowszy.

To właśnie w wynajmie długoterminowym duże znaczenie ma wartość rezydualna. Opłaty wyliczane są w taki sposób, aby w ciągu trwania umowy pokryły one koszt utraty wartości samochodu. Jako Klient nie musisz zamrażać gotówki (jak w przypadku zakupu czy tradycyjnego leasingu), rzadko kiedy konieczna jest wpłata własna (dotyczy to tylko firm, które są krótko na rynku – jednak nawet w takim przypadku staramy się zmienić ewentualną wpłatę własną na zwrotną kaucję). Jedyne koszty jakie ponosisz związane są z eksploatacją samochodu.

Dokładniejsze informacje, co znajduje się w racie znajdziesz w osobnym wpisie -> TUTAJ.

P.S. Nie musisz się martwić także wizytami w salonie – auto dostarczymy bezpłatnie pod wskazany adres 🙂 a formalności załatwiamy zdalnie, wysyłając dokumenty kurierem!

 

Lista dostępnych samochodów -> TU 🙂

 

 

Przeczytaj także

Na co uważać w umowach najmu długoterminowego?

Czy oferta, którą prezentujemy Klientowi powinna być prosta i przejrzysta? Zawsze wydawało nam się, że odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: TAK. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy tak sądzą.

13 maja 2020

Jak kupić auto nie wychodząc z domu?

Coraz więcej dealerów przestawia się na działalność online. Dla nas to żadna nowość! Samochody sprzedajemy przez internet od kilku lat. Przeczytajcie, jak to działa!

4 kwietnia 2020

Odbiór auta w dobie koronawirusa

Koronawirus wpłynął na każdy aspekt naszego życia. Każdy ogranicza wyjścia z domu do minimum. Kiedy zamawiałeś auto, pewnie przez myśl Ci nie przeszło, że taka sytuacja może mieć miejsce. No ale auto przyjechało do salonu i trzeba je odebrać. Jak wygląda wizyta w salonie w czasach pandemii?

20 marca 2020

Droższe samochody od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe zaostrzone przepisy dotyczące emisji CO2. Za ich niespełnienie producenci samochodów będą płacić kary, które finalnie wpłyną na wyższą cenę samochodu.

18 października 2019

Wpłata własna i kaucja – czy zawsze są konieczne?

Oczywiście, że nie! Z tego krótkiego wpisu dowiecie się, czym różnią się wpłata własna i kaucja oraz kiedy mogą się pojawić.

21 sierpnia 2019

Auta do 1000 zł

Przygotowaliśmy dla Was propozycję aut do 1000 zł netto miesięcznie w wynajmie długoterminowym.

10 lipca 2019

Podsumowanie I półrocza 2019

Dopiero co wrzucaliśmy podsumowanie I kwartału, a tu już czas na podsumowanie półrocza ? Poniżej znajdziecie infografikę przedstawiającą nasze wyniki od stycznia do czerwca 2019. Bardzo dziękujemy naszym Klientom za zaufanie ???

5 lipca 2019

Wynajem długoterminowy a wykup samochodu

Często Klienci pytają nas, czy auto można wykupić na koniec umowy. Oczywiście, że tak! Ale są też inne możliwości. O nich poniżej.

18 czerwca 2019

Podsumowanie I kwartału 2019

Pierwszy kwartał 2019 roku już za nami! Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego okresu. Tym razem zamiast dużej ilości tekstu, przygotowaliśmy dla Was przyjemną dla oka infografikę.  

1 kwietnia 2019

Auto w abonamencie a wypadek samochodowy

Przeglądasz oferty, wybierasz auto, dopinasz formalności i wreszcie odbierasz wyczekany samochód. Pokonujesz pierwsze kilometry ciesząc się z nowego nabytku. A tu nagle… BUM! Kolizja. Nie brzmi to jak historia marzeń. A taka właśnie sytuacja spotkała naszego Klienta w zeszłym miesiącu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy umowa wynajmu zostaje rozwiązana? Czym teraz jeździć? Na przykładzie […]

20 marca 2019

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Wprawdzie na wynajem długoterminowy najczęściej decydują się przedsiębiorstwa, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tej opcji skorzystały także osoby prywatne. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawana pytania przez naszych Klientów indywidualnych odnośnie wynajmu długoterminowego.

7 lutego 2019

Utrata wartości samochodu

Kupując nowy samochód musimy liczyć się z utratą jego wartości. Mówi się, że tuż po wyjechaniu z salonu auto traci na wartości ok 10%. Po 3 latach użytkowania nasz samochód warty jest nawet połowę mniej – w zależności od modelu. Co więc wpływa na utratę wartości auta i które modele najlepiej trzymają cenę?   Konfiguracja […]

17 stycznia 2019

Wynajem długoterminowy – ocena auta na koniec umowy

Gdy oddajemy samochód na koniec trwania umowy, jest on bardzo dokładnie sprawdzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście to prawie niemożliwe, żeby po dwóch czy trzech latach na aucie nie było choćby najmniejszego odprysku. Dlatego też możemy posłużyć się swoistym „Przewodnikiem zwrotu pojazdu”, w którym dokładnie opisane są wszystkie akceptowalne i nieakceptowalne uszkodzenia. Za każde nieakceptowalne […]

13 grudnia 2018

Wynajem długoterminowy – krok po kroku

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny. Ale być może pojawią się w Twojej głowie pewne wątpliwości – jak to dokładnie wygląda, czy to bezpieczne i gdzie jest haczyk? W tym wpisie wyjaśniamy, jak wygląda cały proces krok po kroku – od złożenia wniosku po odbiór samochodu.

4 grudnia 2018

Odbiór auta – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach zakupy z dostawą do domu to nic szczególnego – zamawiamy w ten sposób ubrania, elektronikę, żywność. Nawet dostawa samochodu pod wskazany adres powoli staje się standardem (niektóre auta dowozimy bezpłatnie pod wskazany adres). Każdy wie, że rzecz zamówioną online musimy dokładnie obejrzeć z każdej strony – sprawdzić, czy nie jest uszkodzona itp. […]

18 października 2018

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018