Menu

Zakup polisy ubezpieczeniowej – na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać?

12 lutego 2018    /    Porady motoryzacyjne

Przeglądając dostępne ubezpieczenia komunikacyjne możemy natrafić na takie nazwy jak OC, AC, NNW czy Assistance. W poniższym tekście wyjaśniamy, co kryje się pod każdym z tych określeń oraz wskazujemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego. Należy pamiętać, że jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym, które musimy zakupić, jest OC. Na pozostałe natomiast możemy się zdecydować wedle uznania, jednak warto się nad nimi zastanowić szczególnie w przypadku, gdy ubezpieczamy nowy samochód.

 

OC – Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem właściciela samochodu, a poruszanie się po drogach bez ważnej polisy podlega bardzo wysokim karom finansowym. Jego najważniejszą rolą jest zabezpieczenie kierowcy przed kosztami związanymi z wyrządzoną przez niego szkodą w ruchu drogowym, zarówno majątkową jak i osobową. Istnieją sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje całej wartości szkody – o tym również należy pamiętać. Dzieje się tak w przypadku, gdy odszkodowanie przekracza wartość sumy gwarancyjnej, jednak ta sytuacja ma miejsce rzadko, gdyż suma gwarancyjna w przypadku szkód majątkowych wynosi 1 milion euro.

Ubezpieczyciel uchyli się od wypłacenia odszkodowania, jeśli:

 • Szkoda została wyrządzona umyślnie,
 • Kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów,
 • Pojazd został nabyty w wyniku przestępstwa,
 • Kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub substancji psychotropowych.

W przypadku OC kwota składki nie ma tak dużego znaczenia, inaczej jest jednak, gdy decydujemy się na ubezpieczenia dodatkowe. Tutaj kwota zwykle jest zależna od pakietu, jaki wybierzemy. 

 

AC – Autocasco

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, autocasco, potocznie zwane AC,  jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Warto jednak zastanowić się nad jego wykupieniem, ponieważ chroni nas (w zależności od oferty) od zdarzeń takich jak:

 • Uszkodzenie pojazdu wskutek kolizji drogowej (jeśli wypadek był z naszej winy, OC zapewnia jedynie odszkodowanie dla drugiej strony kolizji. AC natomiast zrekompensuje koszty naprawy naszego pojazdu),
 • Pożar, gradobicie,
 • Kradzież pojazdu i jego elementów.

Mając na uwadze powyższe, przy wyborze ubezpieczenia AC, warto kierować się przede wszystkim tym, czego tak naprawdę od ubezpieczenia oczekujemy. Oczywiście warto porównać oferty kilku firm, jednak cena będzie rosła wraz z ilością sytuacji, dla których zostało przewidziane wypłacenie odszkodowania. Dla osób ceniących sobie kompleksową jakość usług zostało opracowane autocasco w formie „All Risks” –  oznacza to ochronę na wypadek każdego zdarzenia, jeśli nie zostało ono ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności. Należy więc dokładnie przeczytać zawieraną umowę, by w późniejszym czasie uniknąć przykrych rozczarowań. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wycenę pojazdu, sposób wyceny szkody oraz tego, czy będzie wypłata obliczana będzie na podstawie części oryginalnych, czy zamienników z uwzględnieniem amortyzacji. Będzie to miało istotny wpływ na jakość późniejszej naprawy lub kwotę wypłaconego odszkodowania. Ważny jest także udział własny, to znaczy zadeklarowana przez Ciebie wartość powstałej szkody, którą zapłacisz samodzielnie. Możesz określić że będziesz pokrywał przykładowo 15%, przy czym im wyższy udział własny, tym niższa suma składek.

Należy także zwrócić uwagę na franszyzę integralną, czyli kwotę do wysokości kórej ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę, czyli nie wypłaci odszkodowania. Przykładowo, jeżli fanszyza intergalna wynosi 500zł, a zniszczenie wycenione zostanie na 400zł, to Klient nie otrzyma odszkodowania. Otrzyma je natomiast w przypadku, gdy szkoda wyniesie przynajmniej 500zł.

W większości przypadków w AC ustala się zmienną sumę ubezpieczenia, co oznacza że wartość Twojego pojazdu zostanie wyceniona ponownie, na dzień powstania szkody bądź kradzieży.

 

NNW – Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków 

W tym rodzaju polisy ubezpieczone zostaje życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów.

Pokrywa w szczególności uszczerbek na zdrowiu spowodowany podczas:

 • Przebywania w aucie, postoju oraz zatrzymania pojazdu,
 • Wysiadania bądź wsiadania,
 • Naprawy samochodu na trasie,
 • Załadunku bądź rozładunku.

W zależności od oferty może obejmować także:

 • Zwrot kosztów pogrzebu,
 • Zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji lub nabycia protez,
 • Świadczenie z tytułu śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • Refundacje kosztów leczenia poza terytorium kraju,
 • Diety szpitalne,
 • Świadczenia zasiłkowe za niezdolność do nauki,
 • Zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego inwalidów.

W praktyce uczestnicy wypadku objęci są ubezpieczeniem OC sprawcy, więc jedyną osobą, której zależeć może na ubezpieczniu NNW jest sam sprawca. NNW zabezpiecza sytuacje, w których sprawca nie może skorzystać z ubezpieczenia OC. NNW dla kierowcy jest zatem odpowiednikiem AC dla jego pojazdu.

Zważając na stosunkowo niskie składki dla tego rodzaju ubezpieczenia oraz na fakt, że chroni ono kierowcę, jego wykupienie to dobre rozwiązanie.

 

Assistance

Zapewnia ubezpieczonemu określony rodzaj pomocy: medyczną, serwisową lub informacyjną. Zakres określony jest w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia, tak jak w przypadku innych polis. Assistance może zagwarantować nam:

 • Holowanie samochodu,
 • Zabezpieczenie przewożonego ładunku,
 • Transport pasażerów,
 • Naprawę niektórych, mniejszych usterek w miejscu zdarzenia,
 • Samochód zastępczy,
 • Zorganizowanie noclegu,
 • Infolinia (konsultacje medyczne, rezerwacja biletów na dalszą podróż, zamówienie części, usługa tłumacza)

Szczególną uwagę należy zwrócić na odległość od jakiej możliwa jest pomoc drogowa – holowanie odbywać się może do określonej odległości.  Większość pakietów nie oferuje pomocy w przypadku wystąpienia problemu za granicą, za taką opcję trzeba dodatkowo zapłacić. Ważne jest także, czy ubezpieczyciel pokryje koszty wypożyczenia samochodu zastępczego lub noclegu, który nam zorganizuje, czy będziemy musieli zrobić to sami.

W przypadku każdej polisy, którą zawieramy, niezależnie czy chroni ona auto czy nasze zdrowie, należy dokładnie przeczytać umowę, zwracając uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia oraz zawarte w niej wyłączenia. Warto też porównać oferty kilku firm, na przykład za pomocą porównywarek internetowych – choć te bardzo często nie przedstawiają wszystkich możliwych opcji, a przy ubezpieczeniu OC potrafią znacząco zawyżać wysokość składek.

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem, daj nam znać na [email protected] lub zadzwoń 608 870 520. Współpracujemy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, a nasi Klienci przy zakupie samochodu często decydują się zaufać nam także w tej kwestii 🙂

Przeczytaj także

Na co uważać w umowach najmu długoterminowego?

Czy oferta, którą prezentujemy Klientowi powinna być prosta i przejrzysta? Zawsze wydawało nam się, że odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: TAK. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy tak sądzą.

13 maja 2020

Jak kupić auto nie wychodząc z domu?

Coraz więcej dealerów przestawia się na działalność online. Dla nas to żadna nowość! Samochody sprzedajemy przez internet od kilku lat. Przeczytajcie, jak to działa!

4 kwietnia 2020

Odbiór auta w dobie koronawirusa

Koronawirus wpłynął na każdy aspekt naszego życia. Każdy ogranicza wyjścia z domu do minimum. Kiedy zamawiałeś auto, pewnie przez myśl Ci nie przeszło, że taka sytuacja może mieć miejsce. No ale auto przyjechało do salonu i trzeba je odebrać. Jak wygląda wizyta w salonie w czasach pandemii?

20 marca 2020

Droższe samochody od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe zaostrzone przepisy dotyczące emisji CO2. Za ich niespełnienie producenci samochodów będą płacić kary, które finalnie wpłyną na wyższą cenę samochodu.

18 października 2019

Wpłata własna i kaucja – czy zawsze są konieczne?

Oczywiście, że nie! Z tego krótkiego wpisu dowiecie się, czym różnią się wpłata własna i kaucja oraz kiedy mogą się pojawić.

21 sierpnia 2019

Auta do 1000 zł

Przygotowaliśmy dla Was propozycję aut do 1000 zł netto miesięcznie w wynajmie długoterminowym.

10 lipca 2019

Podsumowanie I półrocza 2019

Dopiero co wrzucaliśmy podsumowanie I kwartału, a tu już czas na podsumowanie półrocza ? Poniżej znajdziecie infografikę przedstawiającą nasze wyniki od stycznia do czerwca 2019. Bardzo dziękujemy naszym Klientom za zaufanie ???

5 lipca 2019

Wynajem długoterminowy a wykup samochodu

Często Klienci pytają nas, czy auto można wykupić na koniec umowy. Oczywiście, że tak! Ale są też inne możliwości. O nich poniżej.

18 czerwca 2019

Podsumowanie I kwartału 2019

Pierwszy kwartał 2019 roku już za nami! Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego okresu. Tym razem zamiast dużej ilości tekstu, przygotowaliśmy dla Was przyjemną dla oka infografikę.  

1 kwietnia 2019

Auto w abonamencie a wypadek samochodowy

Przeglądasz oferty, wybierasz auto, dopinasz formalności i wreszcie odbierasz wyczekany samochód. Pokonujesz pierwsze kilometry ciesząc się z nowego nabytku. A tu nagle… BUM! Kolizja. Nie brzmi to jak historia marzeń. A taka właśnie sytuacja spotkała naszego Klienta w zeszłym miesiącu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy umowa wynajmu zostaje rozwiązana? Czym teraz jeździć? Na przykładzie […]

20 marca 2019

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Wprawdzie na wynajem długoterminowy najczęściej decydują się przedsiębiorstwa, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tej opcji skorzystały także osoby prywatne. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawana pytania przez naszych Klientów indywidualnych odnośnie wynajmu długoterminowego.

7 lutego 2019

Utrata wartości samochodu

Kupując nowy samochód musimy liczyć się z utratą jego wartości. Mówi się, że tuż po wyjechaniu z salonu auto traci na wartości ok 10%. Po 3 latach użytkowania nasz samochód warty jest nawet połowę mniej – w zależności od modelu. Co więc wpływa na utratę wartości auta i które modele najlepiej trzymają cenę?  

17 stycznia 2019

Wynajem długoterminowy – ocena auta na koniec umowy

Gdy oddajemy samochód na koniec trwania umowy, jest on bardzo dokładnie sprawdzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście to prawie niemożliwe, żeby po dwóch czy trzech latach na aucie nie było choćby najmniejszego odprysku. Dlatego też możemy posłużyć się swoistym „Przewodnikiem zwrotu pojazdu”, w którym dokładnie opisane są wszystkie akceptowalne i nieakceptowalne uszkodzenia. Za każde nieakceptowalne […]

13 grudnia 2018

Wynajem długoterminowy – krok po kroku

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny. Ale być może pojawią się w Twojej głowie pewne wątpliwości – jak to dokładnie wygląda, czy to bezpieczne i gdzie jest haczyk? W tym wpisie wyjaśniamy, jak wygląda cały proces krok po kroku – od złożenia wniosku po odbiór samochodu.

4 grudnia 2018

Odbiór auta – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach zakupy z dostawą do domu to nic szczególnego – zamawiamy w ten sposób ubrania, elektronikę, żywność. Nawet dostawa samochodu pod wskazany adres powoli staje się standardem (niektóre auta dowozimy bezpłatnie pod wskazany adres). Każdy wie, że rzecz zamówioną online musimy dokładnie obejrzeć z każdej strony – sprawdzić, czy nie jest uszkodzona itp. […]

18 października 2018

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018