Menu

Carsharing – wynajem auta na minuty

21 lutego 2018    /    Nowości motoryzacyjne

Carsharing to inaczej biznesowy model wypożyczalni aut, w której możemy dokonać rezerwacji na krótki okres czasu. Samochód możemy zarezerwować nawet 15 minut wcześniej za pomocą platformy internetowej, aplikacji lub sms-a!

W wielu Europejskich krajach świetnie funkcjonuje, zmniejsza wydatki związane z eksploatacją auta i jest alternatywą dla komunikacji miejskiej.

Czy taki model wypożyczalni aut sprawdzi się również w Polsce?

Właściwie to już się sprawdza, to znaczy działa i rozwija się w kilku większych miastach w naszym kraju, np. we Wrocławiu, Warszawie czy Trójmieście. Pierwsza taka usługa została uruchomiona w Krakowie w 2016 roku. Warto nadmienić, że oprócz wypożyczalni z tradycyjnymi – spalinowymi – samochodami, pojawiają się też takie, które w swojej ofercie mają jedynie auta elektryczne. Warto skorzystać z usług takiej wypożyczalni choćby tylko raz – aby przekonać się, jak czujemy się w aucie elektrycznym.

Jak to działa?

Zwykle wystarczy zarejestrować się na przeznaczonej do tego platformie i postępować zgodnie ze wskazaniami –  wybrać auto i odnaleźć jego lokalizację na mapie, a następnie korzystając ze smartfona, bądź specjalnej karty, otworzyć drzwi. Kluczyki znajdują się w środku. Proste, prawda?

Większość firm posiada strategiczne punkty parkingowe, z których możemy odebrać auto lub je zwrócić. Zwykle za dodatkową opłatą możemy pozostawić je zaparkowane w dowolnym miejscu, a firma sama je stamtąd odbierze.

Mamy również możliwość wyboru samochodów w bardzo dobrym standardzie, z szerokiej oferty, oraz dodatkowych opcji takich jak: fotelik dziecięcy, siedzisko, nawigacja, cb-radio , lodówka turystyczna i wiele innych.

Ile to kosztuje?

Ceny ustalane są przez wypożyczalnie, różnią się w zależności od oferty oraz modelu, jaki wybieramy. Oscylują w granicach 50 groszy za minutę, a w przypadku wynajęcia auta na godzinę – 50zł. Jest także możliwość wynajmu na całą dobę, wtedy cena to około 170-200 złotych.

Dodatkowe opcje, takie jak wymienione powyżej, możemy wybrać za opłatą. W przypadku uszkodzenia pojazdu bądź mandatu ponosimy koszty w postaci kaucji. Dużym plusem jest jednak fakt, iż zakup paliwa stoi po stronie wypożyczalni.

Zalety i wady

W mojej opinii Carsharing to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają swojego auta, jednak sporadycznie potrzebują z niego skorzystać – na przykład aby dojechać na spotkanie biznesowe do innego miasta. Jednak w codziennym użytkowaniu taki model wypożyczalni jest dosyć nieopłacalny oraz niewygodny ze względu na pewne ograniczenia, takie jak pozostawienie auta w odpowiednim, wyznaczonym do tego  miejscu. Wiele firm nie udostępnia również swoich samochodów młodym kierowcom – poniżej 21 roku życia. Wynajmując auto musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, jeśli chcemy aby mógł je prowadzić inny kierowca lub w przypadku anulowania rezerwacji. Większość wypożyczalni przedstawia jasno określone oferty, należy się z nimi dokładnie zapoznać, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Jaka przyszłość czeka carsharing w Polsce?

Myślę że z czasem będzie zyskiwał na popularności, szczególnie w większych miastach, gdzie coraz trudniej znaleźć miejsce do parkowania. Wypożyczalnie muszą liczyć się jednak z faktem, że społeczeństwo się bogaci i coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup nowego auta, ze względu na niskie ceny oraz możliwość leasingowania, co w dłuższym okresie czasu jest dużo bardziej opłacalne, nawet w przypadku gdy nie korzystamy z niego codziennie.

Przeczytaj także

Na co uważać w umowach najmu długoterminowego?

Czy oferta, którą prezentujemy Klientowi powinna być prosta i przejrzysta? Zawsze wydawało nam się, że odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: TAK. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy tak sądzą.

13 maja 2020

Jak kupić auto nie wychodząc z domu?

Coraz więcej dealerów przestawia się na działalność online. Dla nas to żadna nowość! Samochody sprzedajemy przez internet od kilku lat. Przeczytajcie, jak to działa!

4 kwietnia 2020

Odbiór auta w dobie koronawirusa

Koronawirus wpłynął na każdy aspekt naszego życia. Każdy ogranicza wyjścia z domu do minimum. Kiedy zamawiałeś auto, pewnie przez myśl Ci nie przeszło, że taka sytuacja może mieć miejsce. No ale auto przyjechało do salonu i trzeba je odebrać. Jak wygląda wizyta w salonie w czasach pandemii?

20 marca 2020

Droższe samochody od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe zaostrzone przepisy dotyczące emisji CO2. Za ich niespełnienie producenci samochodów będą płacić kary, które finalnie wpłyną na wyższą cenę samochodu.

18 października 2019

Wpłata własna i kaucja – czy zawsze są konieczne?

Oczywiście, że nie! Z tego krótkiego wpisu dowiecie się, czym różnią się wpłata własna i kaucja oraz kiedy mogą się pojawić.

21 sierpnia 2019

Auta do 1000 zł

Przygotowaliśmy dla Was propozycję aut do 1000 zł netto miesięcznie w wynajmie długoterminowym.

10 lipca 2019

Podsumowanie I półrocza 2019

Dopiero co wrzucaliśmy podsumowanie I kwartału, a tu już czas na podsumowanie półrocza ? Poniżej znajdziecie infografikę przedstawiającą nasze wyniki od stycznia do czerwca 2019. Bardzo dziękujemy naszym Klientom za zaufanie ???

5 lipca 2019

Wynajem długoterminowy a wykup samochodu

Często Klienci pytają nas, czy auto można wykupić na koniec umowy. Oczywiście, że tak! Ale są też inne możliwości. O nich poniżej.

18 czerwca 2019

Podsumowanie I kwartału 2019

Pierwszy kwartał 2019 roku już za nami! Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego okresu. Tym razem zamiast dużej ilości tekstu, przygotowaliśmy dla Was przyjemną dla oka infografikę.  

1 kwietnia 2019

Auto w abonamencie a wypadek samochodowy

Przeglądasz oferty, wybierasz auto, dopinasz formalności i wreszcie odbierasz wyczekany samochód. Pokonujesz pierwsze kilometry ciesząc się z nowego nabytku. A tu nagle… BUM! Kolizja. Nie brzmi to jak historia marzeń. A taka właśnie sytuacja spotkała naszego Klienta w zeszłym miesiącu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy umowa wynajmu zostaje rozwiązana? Czym teraz jeździć? Na przykładzie […]

20 marca 2019

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Wprawdzie na wynajem długoterminowy najczęściej decydują się przedsiębiorstwa, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tej opcji skorzystały także osoby prywatne. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawana pytania przez naszych Klientów indywidualnych odnośnie wynajmu długoterminowego.

7 lutego 2019

Utrata wartości samochodu

Kupując nowy samochód musimy liczyć się z utratą jego wartości. Mówi się, że tuż po wyjechaniu z salonu auto traci na wartości ok 10%. Po 3 latach użytkowania nasz samochód warty jest nawet połowę mniej – w zależności od modelu. Co więc wpływa na utratę wartości auta i które modele najlepiej trzymają cenę?  

17 stycznia 2019

Wynajem długoterminowy – ocena auta na koniec umowy

Gdy oddajemy samochód na koniec trwania umowy, jest on bardzo dokładnie sprawdzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście to prawie niemożliwe, żeby po dwóch czy trzech latach na aucie nie było choćby najmniejszego odprysku. Dlatego też możemy posłużyć się swoistym „Przewodnikiem zwrotu pojazdu”, w którym dokładnie opisane są wszystkie akceptowalne i nieakceptowalne uszkodzenia. Za każde nieakceptowalne […]

13 grudnia 2018

Wynajem długoterminowy – krok po kroku

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny. Ale być może pojawią się w Twojej głowie pewne wątpliwości – jak to dokładnie wygląda, czy to bezpieczne i gdzie jest haczyk? W tym wpisie wyjaśniamy, jak wygląda cały proces krok po kroku – od złożenia wniosku po odbiór samochodu.

4 grudnia 2018

Odbiór auta – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach zakupy z dostawą do domu to nic szczególnego – zamawiamy w ten sposób ubrania, elektronikę, żywność. Nawet dostawa samochodu pod wskazany adres powoli staje się standardem (niektóre auta dowozimy bezpłatnie pod wskazany adres). Każdy wie, że rzecz zamówioną online musimy dokładnie obejrzeć z każdej strony – sprawdzić, czy nie jest uszkodzona itp. […]

18 października 2018

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018