Carsharing to inaczej biznesowy model wypożyczalni aut, w której możemy dokonać rezerwacji na krótki okres czasu. Samochód możemy zarezerwować nawet 15 minut wcześniej za pomocą platformy internetowej, aplikacji lub sms-a!
W wielu Europejskich krajach świetnie funkcjonuje, zmniejsza wydatki związane z eksploatacją auta i jest alternatywą dla komunikacji miejskiej.
Czy taki model wypożyczalni aut sprawdzi się również w Polsce?
Właściwie to już się sprawdza, to znaczy działa i rozwija się w kilku większych miastach w naszym kraju, np. we Wrocławiu, Warszawie czy Trójmieście. Pierwsza taka usługa została uruchomiona w Krakowie w 2016 roku. Warto nadmienić, że oprócz wypożyczalni z tradycyjnymi – spalinowymi – samochodami, pojawiają się też takie, które w swojej ofercie mają jedynie auta elektryczne. Warto skorzystać z usług takiej wypożyczalni choćby tylko raz – aby przekonać się, jak czujemy się w aucie elektrycznym.
Jak to działa?
Zwykle wystarczy zarejestrować się na przeznaczonej do tego platformie i postępować zgodnie ze wskazaniami – wybrać auto i odnaleźć jego lokalizację na mapie, a następnie korzystając ze smartfona, bądź specjalnej karty, otworzyć drzwi. Kluczyki znajdują się w środku. Proste, prawda?
Większość firm posiada strategiczne punkty parkingowe, z których możemy odebrać auto lub je zwrócić. Zwykle za dodatkową opłatą możemy pozostawić je zaparkowane w dowolnym miejscu, a firma sama je stamtąd odbierze.
Mamy również możliwość wyboru samochodów w bardzo dobrym standardzie, z szerokiej oferty, oraz dodatkowych opcji takich jak: fotelik dziecięcy, siedzisko, nawigacja, cb-radio , lodówka turystyczna i wiele innych.
Ile to kosztuje?
Ceny ustalane są przez wypożyczalnie, różnią się w zależności od oferty oraz modelu, jaki wybieramy. Oscylują w granicach 50 groszy za minutę, a w przypadku wynajęcia auta na godzinę – 50zł. Jest także możliwość wynajmu na całą dobę, wtedy cena to około 170-200 złotych.
Dodatkowe opcje, takie jak wymienione powyżej, możemy wybrać za opłatą. W przypadku uszkodzenia pojazdu bądź mandatu ponosimy koszty w postaci kaucji. Dużym plusem jest jednak fakt, iż zakup paliwa stoi po stronie wypożyczalni.
Zalety i wady
W mojej opinii Carsharing to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają swojego auta, jednak sporadycznie potrzebują z niego skorzystać – na przykład aby dojechać na spotkanie biznesowe do innego miasta. Jednak w codziennym użytkowaniu taki model wypożyczalni jest dosyć nieopłacalny oraz niewygodny ze względu na pewne ograniczenia, takie jak pozostawienie auta w odpowiednim, wyznaczonym do tego miejscu. Wiele firm nie udostępnia również swoich samochodów młodym kierowcom – poniżej 21 roku życia. Wynajmując auto musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, jeśli chcemy aby mógł je prowadzić inny kierowca lub w przypadku anulowania rezerwacji. Większość wypożyczalni przedstawia jasno określone oferty, należy się z nimi dokładnie zapoznać, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
Jaka przyszłość czeka carsharing w Polsce?
Myślę że z czasem będzie zyskiwał na popularności, szczególnie w większych miastach, gdzie coraz trudniej znaleźć miejsce do parkowania. Wypożyczalnie muszą liczyć się jednak z faktem, że społeczeństwo się bogaci i coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup nowego auta, ze względu na niskie ceny oraz możliwość leasingowania, co w dłuższym okresie czasu jest dużo bardziej opłacalne, nawet w przypadku gdy nie korzystamy z niego codziennie.