Menu

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

13 września 2018    /    Porady motoryzacyjne

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Najważniejsze zmiany

  • koniec z kilometrówką (kilometrówka będzie prowadzona jedynie w przypadku rozliczania podróży służbowych pracowników)
  • jeśli samochód zostanie wprowadzony do środków trwałych firmy i będzie wykorzystywany jednocześnie do celów służbowych i prywatnych, będziemy mogli odliczyć jedynie połowę wydatków na jego zakup i użytkowanie
  • jeśli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, będzie można odliczyć całość wydatków. Ale! będziemy musieli wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (taką samą, jak dla celów VAT). Jeśli jej zabraknie, będzie to równoznaczne, że auto wykorzystujemy do celów mieszanych, czyli odliczać jedynie połowę wydatków
  • jeśli zdecydujemy się nie wprowadzać auta do ewidencji środków trwałych, to odliczyć będziemy mogli jedynie 20% kosztów związanych z jego użytkowaniem
  • limit amortyzacji zostanie podniesiony z 20 tys. euro do 150 tys. zł – również w przypadku leasingu i najmu

 

[AKTUALIZACJA] Umowy zawarte przed 1 stycznia 2019

Co z umowami zawartymi przed wejściem w życie zmian, czyli przed 1. stycznia 2019?

Będą one rozliczane na starych zasadach, ale tylko przez 2 lata – do 31 grudnia 2020 roku. Co ciekawe, jeśli zawrzemy umowę leasingową (lub zmienimy jej dotychczasowe warunki) w okresie pomiędzy ogłoszeniem ustawy w Dzienniku Ustaw, a 1 stycznia 2019, wówczas możemy rozliczać się na starych zasadach jedynie do końca 20120 roku.

Rząd nieco złagodził przepisy – jeśli zawrzemy umowę przed 1 stycznia 2019 roku, będziemy mogli rozliczać wydatki według starych zasad przez cały okres trwania umowy, a nie – jak do tej pory zapowiadano – jedynie do końca 2020 roku. I to niezależnie od wartości samochodu, co jest dobrą wiadomością dla osób planujących leasing/wynajem nieco droższego auta.

 

Leasing drogich samochodów – powyżej 134 529 zł netto

Zmiana przepisów najbardziej wpłynie przede wszystkim na osoby, które korzystają z leasingu/najmu droższych samochodów. Wprawdzie w ustawie jest mowa o kwocie 150 tysięcy zł, ale należy pamiętać, że odliczyć możemy także 50% VAT. W limicie 150 tys. zł zawierają się zatem cena netto samochodu oraz połowa VAT-u (nieodliczona).

Jeśli kupimy samochód do wartości 165470 zł brutto, to całość wydatków leasingowych będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – jak do tej pory. Pozostałe wydatki, takie jak opony czy paliwo, odliczyć będzie można jedynie w 50%.

Co w przypadku droższych samochodów? Wydatki będą rozliczane proporcjonalnie – jeśli przedmiotem leasingu będzie samochód dwukrotnie droższy niż limit, to w koszty będzie można wrzucić jedynie połowę wydatków (połowa opłaty wstępnej i połowa kolejnych rat). Jeśli auto będzie 3 razy droższe niż ustalony limit, wówczas w koszty zaliczymy 1/3 wydatków, itd.

Jeśli ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, musi ona zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada 2018 roku. Jeśli więc myślimy o zakupie nieco droższego samochodu, lepiej nie zwlekać z decyzją o leasingu/najmie.

Przeczytaj także

Droższe samochody od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe zaostrzone przepisy dotyczące emisji CO2. Za ich niespełnienie producenci samochodów będą płacić kary, które finalnie wpłyną na wyższą cenę samochodu.

18 października 2019

Wpłata własna i kaucja – czy zawsze są konieczne?

Oczywiście, że nie! Z tego krótkiego wpisu dowiecie się, czym różnią się wpłata własna i kaucja oraz kiedy mogą się pojawić.

21 sierpnia 2019

Auta do 1000 zł

Przygotowaliśmy dla Was propozycję aut do 1000 zł netto miesięcznie w wynajmie długoterminowym.

10 lipca 2019

Podsumowanie I półrocza 2019

Dopiero co wrzucaliśmy podsumowanie I kwartału, a tu już czas na podsumowanie półrocza 😮 Poniżej znajdziecie infografikę przedstawiającą nasze wyniki od stycznia do czerwca 2019. Bardzo dziękujemy naszym Klientom za zaufanie 💚💚💚

5 lipca 2019

Wynajem długoterminowy a wykup samochodu

Często Klienci pytają nas, czy auto można wykupić na koniec umowy. Oczywiście, że tak! Ale są też inne możliwości. O nich poniżej.

18 czerwca 2019

Podsumowanie I kwartału 2019

Pierwszy kwartał 2019 roku już za nami! Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego okresu. Tym razem zamiast dużej ilości tekstu, przygotowaliśmy dla Was przyjemną dla oka infografikę.  

1 kwietnia 2019

Auto w abonamencie a wypadek samochodowy

Przeglądasz oferty, wybierasz auto, dopinasz formalności i wreszcie odbierasz wyczekany samochód. Pokonujesz pierwsze kilometry ciesząc się z nowego nabytku. A tu nagle… BUM! Kolizja. Nie brzmi to jak historia marzeń. A taka właśnie sytuacja spotkała naszego Klienta w zeszłym miesiącu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy umowa wynajmu zostaje rozwiązana? Czym teraz jeździć? Na przykładzie […]

20 marca 2019

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Wprawdzie na wynajem długoterminowy najczęściej decydują się przedsiębiorstwa, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tej opcji skorzystały także osoby prywatne. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawana pytania przez naszych Klientów indywidualnych odnośnie wynajmu długoterminowego.

7 lutego 2019

Utrata wartości samochodu

Kupując nowy samochód musimy liczyć się z utratą jego wartości. Mówi się, że tuż po wyjechaniu z salonu auto traci na wartości ok 10%. Po 3 latach użytkowania nasz samochód warty jest nawet połowę mniej – w zależności od modelu. Co więc wpływa na utratę wartości auta i które modele najlepiej trzymają cenę?  

17 stycznia 2019

Wynajem długoterminowy – ocena auta na koniec umowy

Gdy oddajemy samochód na koniec trwania umowy, jest on bardzo dokładnie sprawdzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście to prawie niemożliwe, żeby po dwóch czy trzech latach na aucie nie było choćby najmniejszego odprysku. Dlatego też możemy posłużyć się swoistym „Przewodnikiem zwrotu pojazdu”, w którym dokładnie opisane są wszystkie akceptowalne i nieakceptowalne uszkodzenia. Za każde nieakceptowalne […]

13 grudnia 2018

Wynajem długoterminowy – krok po kroku

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny. Ale być może pojawią się w Twojej głowie pewne wątpliwości – jak to dokładnie wygląda, czy to bezpieczne i gdzie jest haczyk? W tym wpisie wyjaśniamy, jak wygląda cały proces krok po kroku – od złożenia wniosku po odbiór samochodu.

4 grudnia 2018

Odbiór auta – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach zakupy z dostawą do domu to nic szczególnego – zamawiamy w ten sposób ubrania, elektronikę, żywność. Nawet dostawa samochodu pod wskazany adres powoli staje się standardem (niektóre auta dowozimy bezpłatnie pod wskazany adres). Każdy wie, że rzecz zamówioną online musimy dokładnie obejrzeć z każdej strony – sprawdzić, czy nie jest uszkodzona itp. […]

18 października 2018

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Najważniejsze zmiany koniec z kilometrówką (kilometrówka będzie prowadzona jedynie w przypadku rozliczania podróży służbowych pracowników) jeśli samochód zostanie […]

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018