Menu

Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

13 września 2018    /    Porady motoryzacyjne

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Najważniejsze zmiany

  • koniec z kilometrówką (kilometrówka będzie prowadzona jedynie w przypadku rozliczania podróży służbowych pracowników)
  • jeśli samochód zostanie wprowadzony do środków trwałych firmy i będzie wykorzystywany jednocześnie do celów służbowych i prywatnych, będziemy mogli odliczyć jedynie połowę wydatków na jego zakup i użytkowanie
  • jeśli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, będzie można odliczyć całość wydatków. Ale! będziemy musieli wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (taką samą, jak dla celów VAT). Jeśli jej zabraknie, będzie to równoznaczne, że auto wykorzystujemy do celów mieszanych, czyli odliczać jedynie połowę wydatków
  • jeśli zdecydujemy się nie wprowadzać auta do ewidencji środków trwałych, to odliczyć będziemy mogli jedynie 20% kosztów związanych z jego użytkowaniem
  • limit amortyzacji zostanie podniesiony z 20 tys. euro do 150 tys. zł – również w przypadku leasingu i najmu

 

Umowy zawarte przed 1 stycznia 2019

Co z umowami zawartymi przed wejściem w życie zmian, czyli przed 1. stycznia 2019? Będą one rozliczane na starych zasadach, ale tylko przez 2 lata – do 31 grudnia 2020 roku.

Co ciekawe, jeśli zawrzemy umowę leasingową (lub zmienimy jej dotychczasowe warunki) w okresie pomiędzy ogłoszeniem ustawy w Dzienniku Ustaw, a 1 stycznia 2019, wówczas możemy rozliczać się na starych zasadach jedynie do końca 2018 roku.

 

Leasing drogich samochodów – powyżej 134 529 zł netto

Zmiana przepisów najbardziej wpłynie przede wszystkim na osoby, które korzystają z leasingu/najmu droższych samochodów. Wprawdzie w ustawie jest mowa o kwocie 150 tysięcy zł, ale należy pamiętać, że odliczyć możemy także 50% VAT. W limicie 150 tys. zł zawierają się zatem cena netto samochodu oraz połowa VAT-u (nieodliczona).

Jeśli kupimy samochód do wartości 165470 zł brutto, to całość wydatków leasingowych będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – jak do tej pory. Pozostałe wydatki, takie jak opony czy paliwo, odliczyć będzie można jedynie w 50%.

Co w przypadku droższych samochodów? Wydatki będą rozliczane proporcjonalnie – jeśli przedmiotem leasingu będzie samochód dwukrotnie droższy niż limit, to w koszty będzie można wrzucić jedynie połowę wydatków (połowa opłaty wstępnej i połowa kolejnych rat). Jeśli auto będzie 3 razy droższe niż ustalony limit, wówczas w koszty zaliczymy 1/3 wydatków, itd.

Jeśli ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, musi ona zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada 2018 roku. Jeśli więc myślimy o zakupie nieco droższego samochodu, lepiej nie zwlekać z decyzją o leasingu/najmie.

Przeczytaj także

Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018