Menu

Carsharing – wynajem auta na minuty

21 lutego 2018    /    Nowości motoryzacyjne

Carsharing to inaczej biznesowy model wypożyczalni aut, w której możemy dokonać rezerwacji na krótki okres czasu. Samochód możemy zarezerwować nawet 15 minut wcześniej za pomocą platformy internetowej, aplikacji lub sms-a!

W wielu Europejskich krajach świetnie funkcjonuje, zmniejsza wydatki związane z eksploatacją auta i jest alternatywą dla komunikacji miejskiej.

Czy taki model wypożyczalni aut sprawdzi się również w Polsce?

Właściwie to już się sprawdza, to znaczy działa i rozwija się w kilku większych miastach w naszym kraju, np. we Wrocławiu, Warszawie czy Trójmieście. Pierwsza taka usługa została uruchomiona w Krakowie w 2016 roku. Warto nadmienić, że oprócz wypożyczalni z tradycyjnymi – spalinowymi – samochodami, pojawiają się też takie, które w swojej ofercie mają jedynie auta elektryczne. Warto skorzystać z usług takiej wypożyczalni choćby tylko raz – aby przekonać się, jak czujemy się w aucie elektrycznym.

Jak to działa?

Zwykle wystarczy zarejestrować się na przeznaczonej do tego platformie i postępować zgodnie ze wskazaniami –  wybrać auto i odnaleźć jego lokalizację na mapie, a następnie korzystając ze smartfona, bądź specjalnej karty, otworzyć drzwi. Kluczyki znajdują się w środku. Proste, prawda?

Większość firm posiada strategiczne punkty parkingowe, z których możemy odebrać auto lub je zwrócić. Zwykle za dodatkową opłatą możemy pozostawić je zaparkowane w dowolnym miejscu, a firma sama je stamtąd odbierze.

Mamy również możliwość wyboru samochodów w bardzo dobrym standardzie, z szerokiej oferty, oraz dodatkowych opcji takich jak: fotelik dziecięcy, siedzisko, nawigacja, cb-radio , lodówka turystyczna i wiele innych.

Ile to kosztuje?

Ceny ustalane są przez wypożyczalnie, różnią się w zależności od oferty oraz modelu, jaki wybieramy. Oscylują w granicach 50 groszy za minutę, a w przypadku wynajęcia auta na godzinę – 50zł. Jest także możliwość wynajmu na całą dobę, wtedy cena to około 170-200 złotych.

Dodatkowe opcje, takie jak wymienione powyżej, możemy wybrać za opłatą. W przypadku uszkodzenia pojazdu bądź mandatu ponosimy koszty w postaci kaucji. Dużym plusem jest jednak fakt, iż zakup paliwa stoi po stronie wypożyczalni.

Zalety i wady

W mojej opinii Carsharing to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają swojego auta, jednak sporadycznie potrzebują z niego skorzystać – na przykład aby dojechać na spotkanie biznesowe do innego miasta. Jednak w codziennym użytkowaniu taki model wypożyczalni jest dosyć nieopłacalny oraz niewygodny ze względu na pewne ograniczenia, takie jak pozostawienie auta w odpowiednim, wyznaczonym do tego  miejscu. Wiele firm nie udostępnia również swoich samochodów młodym kierowcom – poniżej 21 roku życia. Wynajmując auto musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, jeśli chcemy aby mógł je prowadzić inny kierowca lub w przypadku anulowania rezerwacji. Większość wypożyczalni przedstawia jasno określone oferty, należy się z nimi dokładnie zapoznać, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Jaka przyszłość czeka carsharing w Polsce?

Myślę że z czasem będzie zyskiwał na popularności, szczególnie w większych miastach, gdzie coraz trudniej znaleźć miejsce do parkowania. Wypożyczalnie muszą liczyć się jednak z faktem, że społeczeństwo się bogaci i coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup nowego auta, ze względu na niskie ceny oraz możliwość leasingowania, co w dłuższym okresie czasu jest dużo bardziej opłacalne, nawet w przypadku gdy nie korzystamy z niego codziennie.

Przeczytaj także

Wynajem długoterminowy – porównanie pakietów

Decydując się na wynajem długoterminowy zależy nam przede wszystkim na wygodzie – żebyśmy nie musieli martwić się co zrobić z autem na koniec umowy, tracić czas na formalności związane z ubezpieczeniem OC/AC, czy ponosić dodatkowe koszty serwisu. Każde oferowane przez nas auto w wynajmie długoterminowym dostępne jest w 3 wariantach: Economy, Optimum i Premium. Różnią […]

15 listopada 2018

Odbiór auta – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach zakupy z dostawą do domu to nic szczególnego – zamawiamy w ten sposób ubrania, elektronikę, żywność. Nawet dostawa samochodu pod wskazany adres powoli staje się standardem – przynajmniej u nas (psst.. bezpłatnie 😉 ). Każdy wie, że rzecz zamówioną online musimy dokładnie obejrzeć z każdej strony – sprawdzić, czy nie jest uszkodzona […]

18 października 2018

[Aktualizacja] Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od stycznia 2019

Pod koniec sierpnia opublikowany został projekt zmian dotyczących podatków dochodowych. Czego możemy się spodziewać? Całkiem sporych zmian w rozliczaniu samochodów firmowych oraz zmian w rozliczaniu leasingu droższych samochodów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

13 września 2018

Rabaty kwiecień-lipiec 2018

Nadszedł czas na kolejny raport dotyczący rabatów, jakie udało nam się wynegocjować dla naszych Klientów. Po raz pierwszy w tym zestawieniu znajdziecie Forda, który dołączył do carly w czerwcu.  

9 sierpnia 2018

Dlaczego nie warto kupować auta demo?

Podczas poszukiwań nowego auta nasi Klienci często pytają o auta demonstracyjne/testowe. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć, dlaczego nie jest to najlepsze rozwiązanie i dlaczego lepiej unikać tego rodzaju aut.

27 lipca 2018

Wybór auta do firmy [case study]

„Potrzebujemy ekonomicznego, ale komfortowego i w miarę dużego auta dla naszej firmy. Co możecie zaproponować?” – Z tym pytaniem spotykamy się dosyć często więc postanowiliśmy pokazać na żywym przykładzie, jak dobieramy auto pod Klienta, który nie ma sprecyzowanej marki czy modelu, a jedynie cechy, jakimi auto ma się charakteryzować.

21 czerwca 2018

Wzrost cen w salonach samochodowych – rok modelowy 2019

Zazwyczaj w okolicach połowy roku producenci samochodów wprowadzają tzw. nowy rok modelowy. Wiąże się to ze wzrostem cen w salonach samochodowych. Na jakie podwyżki musimy się przygotować? I jaka jest właściwie różnica między rokiem modelowym a rokiem produkcji?  

7 czerwca 2018